Wycieczka do Wilna, Kowno i Trok.

05.11.2007

W dniu 25 czerwca 2010r o godz. 6-ej wyjechaliśmy z Lublina w kierunku Grabarki, Białegostoku i Sejn.
Po drodze do celu zwiedziliśmy cerkiew prawosławną w Grabarce, gdzie 15 sierpnia każdego roku odbywają się główne uroczystości Prawosławia.
Następnie przejazd nad jezioro Wigry. Zwiedzanie pokamedulskiego zespołu klasztornego w Wigrach wraz z dziedzińcem z eremami oraz wieżą zegarową . Wyjazd do Sejn i zwiedzenie Bazyliki NMP, gdzie o sanktuarium pięknie opowiadała s. Barbara Matejkowska
     W dalszej części wycieczki przejechaliśmy do Augustowa, gdzie spacerując bulwarami zwiedziliśmy port żeglugi augustowskiej. Wyjazd do Studziennicznej - Sanktuarium Matki Bożej, w którym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Studzienniczańskiej.
Obecnie kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej został zbudowany w 1847 r. przez chłopa Szymona Andruszkiewicza z Pawłówki pod Sejnami. Wystrój wnętrza kościółka jest dziełem ludowych artystów. Szczególną uwagę zwraca krucyfiks nad prezbiterium.
     Zauroczeni pięknem tej ziemi wyjechaliśmy do hotelu na nocleg. Hotel położony nad jeziorem, z ładnym zagospodarowaniem terenu wokół. Po obiadokolacji przy pięknej pogodzie wyszliśmy na spacer nad jezioro, gdzie spotkaliśmy mieszkańców tej miejscowości, którzy są Litwinami i po wielu wędrówkach po Polsce osiedlili się na stałe w tej miejscowości. W drugim dniu po śniadaniu i wykwaterowaniu pojechaliśmy do Kowna. Zwiedzanie miasta: rynek Starego Miasta, bazylika katedralna. Dom Perkuna, ratusz zwany „ Białym Łabędziem".
Obecnie wyczuwa się tu na każdym kroku wyraźny, acz dyskretny urok stołeczności. Tym bardziej, że liczące dziś 423 tysięcy mieszkańców Kowno to drugie po Wilnie centrum kulturalne i naukowe Litwy oraz największy w kraju ośrodek gospodarczy, a także siedziba powiatu w samym środku Litwy.
Współczesne Kowno turystom pokazuje liczne zabytki oraz oryginalne muzea, jak na przykład Muzeum Diabłów. Najchętniej odwiedzana jest kameralna starówka, usytuowana między Niemnem a wpadającą doń Wilią. Na wschód od Starego Miasta ciągnie się sławna Aleja Wolności (Laisves aleja) z eleganckimi knajpkami i kawiarenkami. Po spacerze ulicami Kowna wyjechaliśmy do Wilna.
     Zwiedzanie Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej. Przejazd do hotelu na obrzeżach Wilna zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg Trzeciego dnia . Śniadanie. Dalsze zwiedzanie Wilna: Cmentarz na Rossie , kościół świętego Piotra i Pawła, Katedra Wileńska , Uniwersytet Wileński, kościół św. Ducha, kościół św. Anny, muzeum A. Mickiewicza.
     Powrót do hotelu, uroczysta regionalna obiadokolacja i nocleg.
     Czwartego dnia : śniadanie, wykwaterowanie. Przyjazd do Trok, zwiedzanie Świątyni Karaimskiej i zabytkowych budynków, średniowieczny Zamek na Wyspie Zamkowej na Jeziorze Galwe, zbudowany przez Księcia Witolda, kościół farny pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Spacer nad Jeziorami Galwe i Tatarczyszki. Degustacja Kibinów- miejscowego specjału. Wyjazd do Lublina.
     Do Lublina przyjechaliśmy o godz. 21-ej. W trakcie dyskusji w hotelach i autokarze uczestnicy wycieczki chwalili, że wycieczka wspaniała, pogoda poza granicami Polski – bardzo dobra, hotele i wyżywienie bardzo dobre oraz to, że bardzo dużo zwiedzono ciekawych miejsc na Suwalszczyźnie i Litwie.
     Uczestnicy wycieczki podkreślali, że była życzliwa, przyjazna i miła atmosfera podczas wycieczki.
Na zakończenie wycieczki padło wiele podziękowań pod adresem organizatorów wycieczki, przewodnika i kierowcy, za tak sprawną organizację wycieczki.
W świetle powyższego oraz własnej oceny należy stwierdzić, że zakładane cele imprezy integracyjnej zostały zrealizowane.
W wycieczce brało udział 45 osób mieszkańców Lublina w tym 36 osób niepełnosprawnych.