KULINARIA : Najczęstsze błędy w kuchni

27.07.2017

Aby posiłek był zdrowy, nie wystarczy użyć zdrowych składników. Należy go jeszcze odpowiednio przygotować, by produkty zachowały wartości odżywcze. Tymczasem gotując, często popełniamy błędy, przez które potrawy wcale nie są takie zdrowe, jak się nam wydaje. Zobacz, czego nie powinniśmy robić w kuchni.

 

Dodając do herbaty miód lub cytrynę, podnosimy jej walory smakowe. Wydaje się nam także, że oprócz tego cytryna, ze względu na wysoką zawartość wit. C, jest zdrowa. Owszem, jednak pod warunkiem, że nie dodamy jej do gorącej herbaty, tylko do chłodnej. W wysokiej temperaturze całe bogactwo cytryny ginie. To samo dzieje się z miodem.
 

 Pomidor i ogórek to nie jest para doskonała, wręcz przeciwnie. Askorbinaza znajdująca się w ogórku utlenia witaminę C w pomidorach i ich wartość znacznie się obniża. Najlepiej jest jeść je oddzielnie, a do sałatek z pomidorami używać ogórków kiszonych.

 

Najzdrowsze są warzywa surowe, ale nie wszystkie w takim stanie nadają się do jedzenia. Jednak zbyt długie gotowanie lub smażenie zabija w nich witaminy i składniki odżywcze. Gotujmy je więc najkrócej, jak się da, najlepiej na parze lub w małej ilości wody.

 

Ziemniaki, które zaczęły kiełkować lub zmieniły kolor, nadają się nie do jedzenia, tylko do wyrzucenia. Zielona barwa oznacza, że w ziemniaku występuje wysokie stężenie solaniny – substancji toksycznej, która może powodować zatrucie pokarmowe, a w skrajnych przypadkach zaburzenia oddychania czy krążenia. To samo dotyczy marchewki – jeśli jej nasada jest zielonkawa, warzywo należy wyrzucić.

 

Rozmrażanie mięsa poprzez zanurzenie w wodzie to wprawdzie sposób szybki, ale nie całkiem zdrowy. W ten sposób traci ono wiele składników odżywczych i soków. Mięso do rozmrożenia należy zostawić na noc na dolnej półce lodówki. Pamiętaj – raz rozmrożonej żywności nigdy nie wolno zamrażać ponownie.