X Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów odbył się w dniach 27 – 29 stycznia 2010roku. Miejscem obrad było Centrum Partnerstwa Społecznego „ Dialog” w Warszawie.
27 stycznia nastąpiło otwarcie X Krajowego Zjazdu Delegatów PZERiI.
Pierwsza część obrad miała charakter proceduralny, roboczy. W pierwszym punkcie delegaci w głosowaniu jawnym jednogłośnie wybrali Prezydium Zjazdu w składzie: 3-ech Przewodniczących tj. kol. Alina Gucma, Tadeusz Madetko i Jan Kalinowski, Przewodnicząca ustępującego Zarządu kol. Elżbieta Arciszewska, skarbnik ustępującego Zarządu kol. Alicja Głowacka, sekretarz kol. Maria Bołądź oraz zasłużeni weterani działalności związkowej – kol.kol.Józef Knitter i Bogdan Poprawa. Następnie Zjazd przyjął uchwałę w sprawie porządku obrad i w sprawie regulaminu obrad, w brzmieniu rekomendowanym przez Plenum Zarządu Głównego.
Zgodnie z zaakceptowanym porządkiem i regulaminem obrad, delegaci przystąpili do wyboru komisji i zespołów zjazdowych oraz ich przewodniczących.
Wybrano następujące komisje:
- 20- osobową Komisję Statutową, której przewodniczącą została kol. Alicja Głowacka,
- 5 – osobową Komisję Mandatową z przewodniczącym kol. Januszem Czyżem,
- 10 –osobową Komisję Wnioskową pod przewodnictwem kol. Anny Świerczyńskiej,
- 10- osobową Komisję Wyborczą, której przewodniczącą została kol. Irena Sołtysiak.
Ponadto powołano Zespół Organizacyjno-Finansowy, którego przewodniczącą została kol. Teresa Lemańska oraz Zespół Socjalno-Bytowy i jego przewodniczącą kol. Eleonorę Brzozowską.
W kolejnym punkcie porządku dziennego podjęto uchwałę o liczbowym składzie władz naczelnych Związku. Delegaci uchwalili, że Zarząd Główny składać się będzie z 55 osób, w tym 46 wybranych przez Zjazd. W jego skład wchodzić będą: Przewodniczący i wiceprzewodniczący ZG, sekretarz generalny, skarbnik oraz przewodniczący wszystkich oddziałów okręgowych. Prezydium ZG liczyć będzie 15 osób, w tym przewodniczącego, 2 wiceprzewodniczących, sekretarza generalnego i skarbnika.
Skład liczbowy Głównej Komisji Rewizyjnej ustalono na 9 członków wybranych przez Zjazd, a Głównego Sadu Koleżeńskiego na 11 członków wybranych przez Zjazd. Komisja Mandatowa, po podleczeniu mandatów, przedstawiła protokół, w którym stwierdziła, że na 61 wybranych delegatów obecnych jest 57 uprawnionych do głosowania, co oznacza, że X Krajowy Zjazd jest zdolny do podejmowania uchwał i przeprowadzenia wyboru władz Związku.
Druga część obrad miała charakter otwarty dla gości z zewnątrz oraz przedstawicieli mediów. Uroczystego otwarcia Zjazdu i powitania przybyłych gości dokonała, w imieniu ustępującego Zarządu Głównego, jego Przewodnicząca Pani Elżbieta Arciszewska.
X Zjazd zaszczycili obecnością następujący przedstawiciele Rządu, Parlamentu i innych organów władzy oraz instytucji:
- Pan Andrzej Klarkowski, reprezentujący Prezydenta RP Pana Lecha Kaczyńskiego,
- Pani Posłanka Izabela Jaruga-Nowacka, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny,
- Pan Jan Klimek, przewodniczący Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej,
- Pan Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki,
- Pan Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego,
- Pan Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ,
- Pan Andrzej Szałach, przewodniczący Zarządu Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych,
- Pani Elżbieta Łopacińska, członek Zarządu ZUS,
- Pani Dorota Bieniasz i pani Joanna Jamrozik, reprezentujące Rzecznika Praw Obywatelskich,
- Pani Maria Janiszewska- Wyszyńska, reprezentująca Ministra Pracy i Polityki Społecznej,
- Pani Lila Anna Micen, kierownik Wydz. Zdrowia, Opieki Społecznej i Spraw Obywatelskich w starostwie powiatu sokolskiego,
- Pan Mirosław, wicestarosta powiatu bielskiego,
- Pan Marek Kazarko, burmistrz miasta Michałowi.
Ponadto na ręce Przewodniczącej Zarządu Głównego kol. Elżbiety Arciszewskiej skierowane zostały listy z życzeniami owocnych obrad m.innymi od Pana Ministra Michała Boniego, reprezentującego Prezesa Rady Ministrów Pana Donalda Tuska oraz Pana Bronisława Komorowskiego, Marszałka Sejmu RP.
W kolejnym punkcie porządku dziennego X Krajowy Zjazd Delegatów, na wniosek Zarządu Głównego i zarządów oddziałów okręgowych, nadał godność członka honorowego PZERiI 45 osobom.
Godność członka honorowego z okręgu Lubelskiego otrzymał - kol. Stanisław Supeł – Przewodniczący Zarządu Oddziału Rejonowego w Białej Podlaskiej.
W imieniu ustępującego Zarządu referat sprawozdawczo-programowy wygłosiła Przewodnicząca Elżbieta Arciszewska. Podsumowała dokonania Związku w minionej kadencji oraz nakreśliła główne kierunki działań na nadchodzące lata. Stwierdziła, że mimo pogarszających się uwarunkowań zewnętrznych, statutowe zadania Związku były w pełni realizowane, a Związek umocnił swą pozycję największej i najbardziej reprezentatywnej organizacji skupiającej osoby starsze i niepełnosprawne. Stwierdziła, że politycy i decydenci często nie dostrzegają, a niekiedy wręcz ignorują uzasadnione interesy seniorów.
Konsekwencją takiej polityki jest pogarszająca się sytuacja materialna dużej części emerytów i rozszerzanie sfery ubóstwa. W zakończeniu swego wystąpienia wyraziła przekonanie, że Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów będzie nadal, tak jak dotychczas, walczyć o podstawowe prawa seniorów i niepełnosprawnych: prawo do godnego życia, prawo do odpowiedniej wysokości świadczeń emerytalno-rentowych, prawo do bezpieczeństwa socjalnego.
Kol. Zygmunt Majewski w imieniu Głównej Komisji Rewizyjnej przedstawił sprawozdanie z działalności GKR.
Zebrani zapoznali się tez ze sprawozdaniem z działalności Głównego Sadu Koleżeńskiego, które przedstawiła Sekretarz GSK kol. Maria Bołądź.
Następnie głos zabierali zaproszeni goście. Delegaci z uwagą wysłuchali m. innymi listu od Prezydenta RP Pana Lecha Kaczyńskiego, który odczytał Pan A. Klarkowski. We wszystkich wystąpieniach podkreślono rolę Związku, jako wyraziciela interesów środowiska emerytów oraz aktywność i determinację Zarządu Głównego, a zwłaszcza jego Przewodniczącej Elżbiety Arciszewskiej, w walce o prawa seniorów.
W kolejnym punkcie obrad odbyła się dyskusja plenarna, w której głos otrzymało 13 mówców, tj. wszyscy, którzy zgłosili się do dyskusji.
Reprezentowali oni terenowe ogniwa naszej Organizacji. Poruszane w wystąpieniach tematy dotyczyły żywotnych problemów środowiska seniorów. Wielu dyskutantów wskazywało na pogarszające się warunki bytu osób starszych i niepełnosprawnych i rosnące zapotrzebowanie na różne formy pomocy ze strony Związku.
Mówiono o trudnościach codziennej pracy związkowej. Jednocześnie podkreślono, że w tych niełatwych warunkach aktyw związkowy działa z ogromnym zaangażowaniem i ofiarnością. Wielu dyskutantów podkreślało, że dzięki dobrej współpracy z lokalnym władzami udaje się uzyskać środki finansowe na różne przedsięwzięcia i imprezy związkowe. Dyskusja była bardzo ożywiona, przebiegała w rzeczowej atmosferze, przy zachowaniu wysokiej kultury i jednocześnie pełnej swobody wypowiedzi.
Po południu do pracy przystąpiły komisje i zespoły zjazdowe. Przedmiotem analizy i dyskusji były wnioski i postulaty, opracowane w oparciu o materiały ze zjazdów okręgowych. We wszystkich komisjach i zespołach odbyła się ożywiona, konstruktywna dyskusja.
Drugi dzień Zjazdu rozpoczął się od przedstawienia przez Przewodniczących Komisji Statutowej oraz Zespołów Organizacyjno-Finansowego i Socjalno-Bytowego wyników prac. Po dyskusji, w której głos zabrało 9 delegatów, zaprezentowane wnioski zostały przyjęte przeważającą większością głosów.
Następnie kol. A. Świerczyńska, przewodnicząca Komisji Wnioskowej, przedstawiła projekt Uchwały Programowej X Zjazdu. Zawiera ona syntetyczne podsumowanie dotychczasowego dorobku Związku oraz wytycza główne kierunki działań na kadencję 2009 – 2013 w następujących obszarach:
- obszarach zakresie spraw statutowych,
- w zakresie reprezentowania interesów emerytów i rencistów wobec władz ustawodawczych i wykonawczych,
- wykonawczych zakresie spraw organizacyjnych,
- organizacyjnych zakresie spraw finansowych,
- finansowych zakresie działalności socjalno-bytowej i kulturalnej.
Ponadto Komisja Wnioskowa, po zapoznaniu się ze sprawozdaniem z działalności Związku w latach 2004 – 2009, sprawozdaniem Głównej Komisji Rewizyjnej i Głównego Sądu Koleżeńskiego wniosła o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi Głównemu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Uchwała została przyjęta jednogłośnie.
Następnym punktem obrad były wybory nowych władz naczelnych Związku: Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej i Głównego Sadu Koleżeńskiego.
Wybory poprzedziło powołanie 5 – osobowej Komisji Skrutacyjnej, na czele której stanął kol. Jan Ostrowski. Komisja Wyborcza przedstawiła listę kandydatow do władz naczelnych Związku. Wszyscy kandydaci wyrazili zgodę na kandydowanie. Innych kandydatur nie zgłoszono. Następnie, zgodnie z przyjętym uprzednio Regulaminem, odbyło się głosowanie.
W głosowaniu jawnym jednogłośnie wybrano 46 – osobowy Zarząd Główny oraz 9 – osobową Główną Komisję Rewizyjną i 11 – osobowy Główny Sąd Koleżeński.
Bezpośrednio po zakończeniu wyborów odbyło się pierwsze w nowej kadencji Plenum Zarządu Głównego, na którym, w głosowaniu jawnym dokonano wyboru Kierownictwa i Prezydium Zarządu.
Funkcję Przewodniczącej Zarządu Głównego zebrani jednogłośnie powierzyli Kol. Elżbiecie Arciszewskiej. Wybór ten został przyjęty z ogromnym aplauzem.
Ponadto wybrano Prezydium Zarządu Głównego w następującym składzie:
- 1. Kol. Alina Gucma - Wiceprzewodnicząca
- 2. Kol. Stefania Firtas - Wiceprzewodnicząca
- 3. Kol. Alicja Głowacka - Skarbnik
- 4. Kol. Elżbieta Ostrowska - Sekretarz Generalny
- 5. Kol. Marian Białkowski - Członek
- 6. Kol. Eleonora Brzozowska - Członek
- 7. Kol. Janusz Czyż - Członek
- 8. Kol. Jan Kalinowski - Członek
- 9. Kol. Teresa Lemańska - Członek
- 10. Kol. Jan Łomżyński - Członek
- 11. Kol. Tadeusz Madetko - Członek
- 12. Kol. Kazimierz Mazurek - Członek
- 13. Kol. Leokadia Pawlus - Członek
- 14. Kol. Bogdan Poprawa - Członek
Główny Sąd Koleżeński PZERiI – 11 osobowy.
Przewodniczącą GSK została wybrana Kol. Maria Bołądź,
Wiceprzewodniczący GSK został wybrany Kol. Jan Lisiecki.
W skład GSK została wybrana Kol. Anna Świerczyńska – przewodnicząca Zarządu Oddziału Rejonowego PZERiI w Łęcznej.
Główna Komisja Rewizyjna PZERiI – 9 osobowa.
Przewodnicząca kol. Antonina Juszczak,
Wiceprzewodniczący Kol. Zygmunt Majewski,
Wiceprzewodnicząca Kol. Regina Stefańska.
Końcowy dzień obrad stanowił podsumowanie Zjazdu. Przewodnicząca Zarządu Głównego Elżbieta Arciszewska podkreśliła, że Zjazd spełnił stawiane przed nim zadania, przebiegał zgodnie z przyjętym porządkiem obrad, dyskusja była rzeczowa i na wysokim poziomie merytorycznym a wszystkie wypowiedzi cechowała troska o dobro Związku i jego członków. Stwierdziła, że przyjęta Uchwała Programowa wytycza najważniejsze kierunki działań na najbliższe lata
i życzyła wszystkim wytrwałości w ich realizacji.
W końcowej dyskusji głos zabrało 15 uczestników.
W swoich wypowiedziach nawiązywali do przebiegu i rezultatów Zjazdu, akcentując jego znaczenie dla całego środowiska seniorów i osób niepełnosprawnych. Dyskutanci wyrazili nadzieję, że uzasadnione oczekiwania emerytów i rencistów na poprawę warunków bytu znajdą wreszcie zrozumienie wśród polityków i decydentów, tym bardziej, że odsetek osób starszych w społeczeństwie nieustannie się zwiększa i będą oni stanowić coraz bardziej liczący się elektorat.
Po zakończeniu dyskusji Pani Przewodnicząca Elżbieta Arciszewska podziękowała wszystkim uczestnikom i ogłosiła zamknięcie X Krajowego Zjazdu Delegatów PZERiI.