Kolejny, już XVII, Przegląd Artystyczny Seniorów odbywał się w okresie od 15 maja do 19 listopada 2016 r. i adresowany był, jak zawsze, do wszystkich osób indywidualnych, zespołów artystycznych seniorów z całego województwa lubelskiego. Przegląd odbył się w II etapach.
I ETAP :
-
LUBLIN - 08.10.2016
W koncercie wzięło udział 299 osób w 39 prezentacjach.
-
HRUBIESZÓW - 15.10.2016
W koncercie wzięło udział 84 osoby w 16 prezentacjach.
-
ZAMOŚĆ - 19.10.2016
W koncercie wzięło udział 213 osób w 27prezentacjach
-
DĘBLIN - 22.10.2016
W koncercie wzięło udział 173 osoby w 22 prezentacjach
-
CHEŁM - 26.10.2016
W koncercie wzięło udział 273 osoby w 46 prezentacjach.
Łącznie w I etapie uczestniczyło 1043 osoby w 150 prezentacjach.
Uczestnicy występowali w następujących kategoriach: chóry, zespoły wokalne i wokalno - instrumentalne, formy kabaretowe i teatralne, soliści oraz duety (wokaliści i instrumentaliści)
II ETAP - DĘBLIN - FINAŁ :
Koncert zespołów zakwalifikowanych do,, Finału”- odbył się w WSOSP w Dęblinie w dn. 19 listopada 2016r i był ogólnie dostępny. Na wstępie Seniorów powitał Zespół Wokalny ,, Jesienna Róża” z Dęblina i dziecięcy zespół w taneczny.
W koncercie uczestniczyły władze samorządowe powiatu Starosta Rycki Stanisław Jagiełło i Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka.
W koncercie finałowym uczestnikami byli:
Chóry:
1. Chór ,, Zorza” ze Stężycy
2. Chór Ziemi Lubartowskiej” z Lubartowa
3. Chór ,, Sitaninianie” z Sitańca
Zespoły:
1. Zespół Ludowy , Sławiniacy” z Lublina
2. Zespół Śpiewaczy ,,Moszczynianki” z Moszczanki,
3. Stylizowany Zespół Śpiewaczy ,,Grzanki” z Gozdowa
4. Zespół ,,Śniatyczanie” ze Śniatycz
5. Zespół Chóralny ,,Bello Canto” z Lublina
6. Zespół,, Niezapominajki” z Dmenina
7. Zespół ,,Wesołe Gosposie” z Kolonii Sitaniec
8. Zespół ,,Kulczynianki” z Kulczyna
9. Zespół Śpiewaczy ,,Borowianki” z Raciborowic Kolonii
10. Zespół ,,Nadbużański Klon Zielony” z Zanowinia
11. Zespół ,,Marianki” z Kocudzy
12. Zespół ,,Kocudzanki” z Kocudzy
13. Kapela ,,Stacha” z Dzwoli
14. Męski Zespół Śpiewaczy z Godziszowa
Soliści , recytatorzy, prezentacja własnych tekstów :
1. Witalia Sosnowska z Lublina
2. Mieczysław Syroka z Lublina
3. Wiesław Smolej z GOK w Horodle
4. Anna Wanda Góra z GOK Werbkowice
5. Maria Ryszarda Todys –Płonka z Lublina
6. Stanisława Maj z Lublina
7. Władysława Chudziak z Ziółkowa
8. Zbigniew Motyka z Białej Podlaskiej
9. Lucjan Nadzieja z Chełma
10. Tadeusz Korneluk z Chełma
11. Teresa Adamczyk z Chełma
12. Czesław Mojson z Wojsławic
13. Alina Myszak z Kocudzy
14. Janina Oleszak z Kocudzy
15. Barbara Nowakowska z Czułczyc Małych
16. Maria Adamczyk z Zamościa
17. Marian Sewera z Zamościa
Forma teatralna :
1. Zespół ,,Rumenok” z Hołowna: Szeptucha
2. Zespół KGW z Rzeczycy Księżej : Zebranie
Forma kabaretowa
Stefania Banucha z Trzcińca : Moje życie to kabaret
Wszyscy wykonawcy za udział w Przeglądzie otrzymali dyplomy.
Występy zespołów oceniane były pod kątem wartości twórczych, regionalnych
i wykonawczych przez jury w składzie:
Anna Kistelska – polonistka, główny instruktor ds. literatury i recytacji (Wojewódzki Ośrodek Kultury)
Kornelia Niedbał – muzyk, młodszy instruktor ds. dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny (Wojewódzki Ośrodek Kultury)
Andrzej Sar – muzyk, główny instruktor ds. dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny (Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie)
Po wysłuchaniu 35 prezentacji konkursowych jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia
Wyróżnienia grupowe:
1. Męski Zespół Śpiewaczy z Godziszowa
2. Stylizowany Zespół Śpiewaczy „Górzanki” z Gozdowa
3. Zespół „Kulczynianki” z Kulczyna
4. Zespół „Nadbużański Klon Zielony” z Zanowinia
5. Zespół „Niezapominajki” z Dminina
6. Zespół „Śniatyczanie” ze Śniatycz
7. Zespół „Wesołe Gosposie” z Kolonii Sitaniec
8. Zespół KGW z Rzeczycy Księżej (forma kabaretowa)
Wyróżnienia indywidualne :
1. Maria Adamczyk z Zamościa
2. Władysława Chudziak z Ziółkowa
3. Anna Wanda Góra z GOK Werbkowice
4. Tadeusz Kornyluk z Chełma
5. Czesława Mojsym z Wojsławic
6. Wiesław Smolej z GOK Horodło
7. Mieczysław Syroka z Lublina
Nagrody grupowe:
1. Chór Seniora „Zorza” ze Stężycy
2. Chór „Sitanianie” z Sitańca – Nagroda Starosty Ryckiego
3. Chór Ziemi Lubartowskiej z Lubartowa
4. Kapela Stacha z Dzwoli – Nagroda Starosty Ryckiego
5. Zespół Chóralny „Bello Canto” z Lublina - Nagroda Burmistrza Miasta Dęblin
6. Zespół Ludowy „Sławiniacy” z Lublina
7. Zespół „Kocudzanki” z Kocudzy
8. Zespół „Marianki” z Kocudzy
9. Zespół „Rumenok” z Hołowna (forma teatralna) – Nagroda Starosty Ryckiego
10. Zespół Śpiewaczy „Borowianki” z Raciborowic-Kolonii
11. Zespół Śpiewaczy „Moszczanianki” z Moszczanki
Nagrody indywidualne:
1. Stefania Banucha z Trzcińca (forma kabaretowa) – Nagroda Starosty Ryckiego
2. Stanisława Maj z Lublina
3. Zbigniew Motyka z Białej Podlaskiej
4. Alina Myszak z Kocudzy – Nagroda Starosty Ryckiego
5. Lucjan Nadzieja z Chełma
6. Barbara Nowakowska z Czułczyc Małych
7. Witalia Sosnowska z Lublina – Nagroda Starosty Ryckiego
8. Marian Szewera z Zamościa
9. Maria R.Todys-Płonka z Lublina
Nagrody rzeczowe zostały ufundowane przez Burmistrza Miasta Dęblin oraz Starostę Ryckiego, puchary ufundował Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Okręgowy w Lublinie, wyróżnienia książkowe ufundował Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie.